Vážení členové ČSIM,

obrací se na Vás představitelé tří brněných klinik oboru AR. Obrací se na Vás, aby se vyjádřili k úmrtí osobnosti, jejíž brněnské působení zásadním způsobem formovalo odborné prostředí v jihomoravské metropoli a mělo nepřehlédnutelný dopad na dění v celé republice.

Kliniku AR založila Danuše Táborská u Svaté Anny v Brně v roce 1983. Sama se stala první a dosud jedinou profesorkou oboru AR. Brněnská klinika postupem času vedla k akademickým titulům takové osobnosti oboru, jakými jsou profesoři a docenti Čundrle st., Ševčík, Cvachovec, Pachl, Černý. A tato tendence formovat odborníky oboru AR pokračovala i poté, co klinika AR „metastazovala“ do Bohunic a Černých polí – jména Gál, Adamus, Šrámek, Štourač, Vymazal, Čundrle jr. jsou odborné veřejnosti známa.

Prof. Danuše Táborská zemřela v pondělí 6. dubna 2020. Byla to opravdová dáma, která v posledních desetiletích s laskavým pochopením a úsměvem shlížela na naše odborné snažení, vítězství i prohry, spory i smír. Ona totiž již dávno věděla, co je v životě důležité – neztratit na profesní dráze sám sebe a žít s okolím v nekakofonické harmonii.

Troufáme si tvrdit, že právě jednoznačně pozitivní, harmonický ohlas celé odborné veřejnosti k úmrtí paní profesorky završil její dílo a je důkazem, že v jejím případě po dlouhá léta – alespoň na Moravě – dobře fungoval odborný matriarchát.

S úctou a pokorou,

Šrámek, Štourač, Gál